Ki az, aki tizenháromszor nyert?
Az 1934 óta íródó Kékszalag-történelem egyik kiemelkedő alakja Litkey Farkas, aki eddig 13 alkalommal nyerte meg Európa leghosszabb és legrégebbi tókerülő versenyét. Most róla lesz szó.
Litkey Farkas a családja révén került közel a vitorlázáshoz. A Litkey család több tagja is szorosan kötődik a vitorlázáshoz. Festőművész apjának öt gyermeke született, egyik testvére szobrászművész, húga pedig festőművész, így a művészeti vonal is megmaradt a családban. Ők az öccsével vitték az élsportolást tovább, ugyanakkor édesapja, Litkey Bence és testvére, Litkey Balázs is vitorláztak.
Az élsportra való felkészülés végét jelentette számára a 1996-os atlantai olimpia, amit úgy lehet felfogni, mint a diplomaszerzést a civil szférában. A nemzetközi vitorlázásban elérhető eredményekre utalva korábban azt mondta, mintegy 50 hajóosztályban lehet világbajnoki címet szerezni, de "kevés ahhoz az élet, hogy mindegyikben elmélyüljön az ember” - derül ki az MTI még 2014-es beszámolójából. Az ötvenes évei elején járó Litkey Farkas - a Kékszalag-győzelmek mellett - számos egyéb figyelemre méltó eredményt ért el.
Többszörös Európa-, világ- és magyar bajnok, az idén a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjével tüntették ki, emellett a Magyar Olimpiai Bizottságban ő képviseli a Magyar Vitorlás Szövetséget.
Állítása szerint az egyik legszerencsésebb Kékszalag-győzelme a 2005-ös verseny volt, akkor ugyanis “nem érezte, hogy győzni fognak". Az idei, jubileumi 50. Kékszalag Erste Nagydíjat beharangozó sajtótájékoztatón többek között azt emelte ki, hogy a minden Kékszalag felemelő érzés és minden alkalommal újabb és újabb kihívás a több mint 150 kilométeres távot megtenni.
Fotók: Cserta Gábor - Magyar Vitorlás Szövetség