Július 6-án rajtol az 55. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj. Minden vitorlásversenyen - így a Kékszalagon is - számtalan időjárási helyzet lehetséges. Az 50-100 km/h széltől kezdve a tükörsima vizes, kánikulai szélcsendes időn át az esős, villámlós időjárásig. Ezért érdemes minden eshetőségre felkészülni.
Fotó: Tumbász Hédi/MVSZ
Mit kell és mit érdemes vinni az 55. Kékszalag Raiffeisen Nagydíjra?
Kötelező felszerelések
Mivel a Kékszalag egy hosszú verseny, ezért érdemes felkészülni. Vannak a jogszabályok szerint kötelező kellékek, melyeket az ITT található felszerelési listában soroljuk fel, de a Magyar Vitorlás Szövetség szakértője szerint érdemes a versenyzőknek ezeken felül is több dolgot magukkal vinniük.
Ruházat
- Szellős, lehetőleg pamutból készül hosszú ujjú - esetleg UV-védelmet nyújtó - felső. Akár több is, hogy az izzadt pólót le lehessen cserélni.
- Akinek van, annak érdemes a kifejezetten vitorlázáshoz készül technikai ruhákban (póló, kabát) versenyezniük.
- Kalapra és napszemüvegre is szüksége lesz mindenkinek, aki a hajón lesz a verseny alatt. Szintén kelleni fog a napkrém.
- Olyan cipőben érdemes versenyezni, amelynek a talpa nem hagy nyomot, nem csúszós (gumitalpú), de mégis vékony. A cipőnek zártnak kell lenni, elkerülendők a sérülések a hajón.
- Esőkabát szintén kötelező kellék, akinek van vízhatlan öltözéke (kabát + nadrág) érdemes betennie a hajóba.
- Naptejet mindenképpen vinnie kell magával a versenyzőnek, és úgy kell számolni vele, hogy ahány faktoros, annyi percenként illik megismételni a felvitelét.
Fotó: Tumbász Hédi / MVSZ
Éléskamra
Ahogy szó volt róla, hosszú tud lenni a Kékszalag, ezért érdemes ételről és italról gondoskodni.
- A legénység minden tagja vigyen elegendő italt és ételt. Lehetőleg ásványvizet és olyan ételeket, amelyek nem terhelik meg a szervezetet.
- A rendszeresen versenyzők tapasztalatai szerint a legénység minden tagjára számoljunk kétnapi adagot, azaz minimum 5-6 liter italt (vizet), legrosszabb esetben is megmarad és akkor később majd elfogy.
- Ételek tekintetében a szendvics, gyümölcs, zöldség kombináció a legjobb megoldás. Oda kell figyelni, hogy az étel ne legyen romlandó, illetve az olyan ételek melyek hő hatására megolvadhatnak (vaj, sajt, krémek stb..) mellőzzük az ellátmányból.
Az ételeket inkább előre készítsük el, gondoljunk bele mennyire veszélyes lehet egy viharos időjárásban egy késsel elkészíteni a szendvicseket a hajón. Nem beszélve, hogy mindben ilyen tevékenység elvon egy embert a vitorlázás alól, így havaria esetén két segítő kéz nem áll rendelkezésre.
Mi legyen a hajón? - Ezt javasolja a Szövetség!
Ahogy említettük, a hajónak vannak kötelező felszerelései, de emellett érdemes magunkkal vinni:
- Pót mentőmellényt
- Biztonsági hevedert viharos időjárásra, hogy a hajóhoz legyen kapcsolva, aki épp a fedélzeten tartózkodik
- Pót köteleket, sekliket, karabinert
- A hajón legyen egy szerelő láda, mely tartalmával kisebb problémák megoldhatók (fogó, csavarhúzó, villáskulcs készlet, drótvágó stb)
- Vitorla ragasztó és az úgynevezett „szürke racsi”, ezek mellett szigszallag, kis kötelek, gyorskötöző és ezekhez a megfelelő eszközök
- Mindenképpen legyen egy éles kés a kormányos és/vagy a legénység közelében, az a legjobb, he minden versenyzőnek a mentőmellényében van egy kinyitható mindent vágó eszköz
- Elemlámpát és/vagy fényvetőt
- Pót akkumulátor a hajóhoz
- Mobiltelefontöltőt és/vagy powerbankot és ehhez szükséges kábelek, érdemes beruházni egy inverterbe, amelybe már minden eszköz csatlakoztatható és feltölthető. FONTOS odafigyelni, hogy a hajónak véges az akkumulátor ideje, ezért is írtuk, hogy legyen egy pót akkumulátor a hajóban
- Minden tároló eszköz, rekesz legyen vízhatlan, és ha tudjuk csomagoljuk be még egyszer
- Vigyünk magunkkal rovar riasztót, és szúnyogriasztót
Fotó: Tumbász Hédi / MVSZ
A jogszabályokban kötelezően előírt felszerelésen felül a következőket javasoljuk:
- Plusz horgony, horgonykötéllel
- Pót kikötőkötél
- Pót csáklya
- Mentőgyűrű vagy mentő patkóból 2 db
- Pót tűzoltó készülék, aminek az érvényessége NEM járt le
- Elsősegély felszerelésből a hajóra való és a biztonság kedvéért 2 db
- Pót, hangos hangjelző készülék
- A felmért vitorláinkból vigyünk magunkkal minél többet, esetleges szakadás esetére
- FONTOS: VHF Rádió! Minden hajón lennie kell hajózási rádiónak, és az eszközt használni tudó embernek!
- BalatonHelp Applikációt (https://balatonhelp.hu/) mindenki töltse le és havaria esetén használja!
Felkészülés és naprakészség!
A Kékszalag egy 48 órás túraverseny, melynél akármi történhet. Egy esetleges probléma megoldásban a felkészültség és a döntési képesség a mérvadó.
A hajón mindig a kormányosnak van igaza, e mellett a kormányosnak – felelős személynek kell a legjobban felkészültnek lenni.
Vész esetén hívható telefonszámok:
Verseny Koodinációs Központ: +36 30 5339999
Balatoni Vízirendészet: 1817
Vízimentők: +36 30 3838383